Kredi Notu Nedir? Findeks Ne İşe Yarar?

Kredi notu, ülkemizdeki bankaların bizlere kredi kartı ya da kredi verip vermemesinde en çok kullanılan, bankaların karar verme sürecini de en iyi etkileyen kriterlerin başında gelmektedir. Kredi kartının limiti ya da kredi başvurusundaki limit ne olursa olsun bankalar ilk olarak bu nota bakmaktadır.  Çünkü bu not belirlenirken kişilerin bankalara olan borçlarını ödeme alışkanlıkları, vadesiz mevduat hesaplarında bulunan nakit akışlarını ya da bankalar üzerinden hangi miktarlarda nakit işlem yaptıkları gibi kriterler göz önünde bulundurulmaktadır.

Her birey için bu notun varlığından söz edilemeyecektir. Çünkü, 18 yaşını geçen bireyler bankalarda kendi isimleri ile işlem görebilmektedir. Eğer bu yaş kriterini tamamladığı halde bankalardan herhangi bir vadesiz hesabı bulunmayan, kredi ya da kredi kartı kullanmayan kişiler varsa, bu kişilerin kesinlikle notları sıfır olacak çıkacaktır. Eğer sorgulama işlemi sonrasında kredi notu sıfır olarak karşınıza çıkmışsa, sadece bir bankaya giderek vadesiz mevduat hesabı açtırmanız, bu hesabınız ile otomatik ödeme talimatı vermeniz ya da fatura ödemesi gibi işlemler ile harcama yapmanız, notunuzun oluşması için yeterli olacaktır.

Bu not belirlenirken, sizin tüm banka geçmişiniz dikkate alınacaktır. Bu geçmişin sorgulanması için ise doğrudan Kredi Kayıt Bürosu kayıtları dikkate alınmaktadır. Bireylerin finansal hayatında problemler yaşamaması için notlarını sorgulamaları, Kredi Kayıt Bürosu’nda bulunan kayıtlarını incelemeleri ve iyileştirmelere gitmeleri açısından Findeks sistemi oluşturulmuştur. Findeks’in ortaya çıkması ile birlikte, tüm bireyler kredi notu sorgulaması yapabilmekte, kredi geçmişlerini öğrenebilmekte ve öğrendikleri sonuçlardan da herhangi bir tereddüt yaşamadan, kesinliği olan sonuçlar ile işlem yapmaktadır.

Findeks sistemi yalnızca banka müşterileri tarafından değil, ülkemizdeki bankalar tarafından da kullanılmaktadır. Bundan dolayı, herhangi bir kredi kartı veya kredi başvurusunda bulunmadan önce Findeks sistemine giriş yapmalı ve gereken sorgulama işlemlerini tamamlamalısınız. Aksi taktirde bankaya gittiğinizde problemler ile karşılaşabilirsiniz. Kendi sorgulayacağınız Findeks notunuz bankanın sorgulayacağı ile aynı olacağından, daha başvuru yapmadan şartları tamamlayıp tamamlamadığınızı öğrenmiş de olacaksınız. Findeks sistemi üzerinden kredi notu sorgulaması yapmak için çok düşük rakamlar ile ücret talep edilmektedir. Bu ücretler karşılığında sorgulama sonucunu öğrenebileceksiniz.


Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Krediverilir.com olarak verdiğimiz hizmet bilgilendirmeden öte değildir,kredi verilmesi yahut kredi çıkartılır gibi bir hizmeti yoktur. Borç para verme, kredi çıkartma veya finans kurumlarına aracılık etme durumu yoktur. Kredi çıkartılması adı altında hiç bir ücret komisyon talep etmez. Yazı altına bırakılan yorumların bağlayıcılığı olmamakla birlikte kimseyle iletişim bilgilerinizi paylaşmayın.