Yurt Dışından Kredi Nasıl Alınır?

Ülkemizde faaliyet gösteren bankacılık kuruluşları, sunmuş olduğu şartları tamamlayan kişilere kredili bir şekilde sunduğu ürünleri ile hizmet vermektedir. Fakat, ülkemizdeki bankalardan istediği hizmeti alamayan kişilerin, son günlerde yurt dışından nasıl kredi alınacağı konusunda araştırmalar yaptığını görmekteyiz. Öncelikle, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireylerin, yurt dışından kredi alıp alamayacaklarını değerlendirmekle yazımıza başlayalım.

Ülkemizdeki işleyiş nasılsa, yurt dışındaki bankalarda da işleyiş aynı şekilde ilerlemektedir. Bundan dolayı,yurt dışındaki bankaların aradığı şartları taşıyorsanız kredi alabilirsiniz. Bununla birlikte, yurt dışında, banka dışından da kredi alabileceğiniz birçok kurum bulunmaktadır. Finansal aracı kuruluş olarak karşımıza çıkan bu firmalar, ülkemizdeki gibi senet karşılığı değil, üzerinize kayıtlı olan işyeri, ev, araba, arza ve arazilerin tapuları karşılığında hizmet sunmaktadır. Bu aracı kuruluşlara ülkemizden en fazla talebin, kobilerden geldiğini söyleyebiliriz. Peki, yurt dışından kredi almak için neler yapılması gerekiyor, şimdi de bunlara bakalım.

  • İlk olarak adınıza kayıtlı bir kredi dosyası oluşturmak gerekmektedir. Bunun için yurt dışı kaynaklı bankalar ya da finansal aracı kuruluşlar, sizlerden bazı taleplerde bulunacaktır. Bunun için maksimum 200 avroya kadar bir hesap açılış ücreti göndermelisiniz. Bunun ardından, eğer ticari faaliyetlerde bulunuyorsanız, ticaret odası kayıt belgesi, sicil kaydınız, son bir yıla ait gelir ve gider tablonuz, vergi levhanızın bir örneği ve üzerinize kayıtlı olan bir mülk varsa, tapusunun gönderilmesi gerekmektedir.
  • Hesap açılışının tamamlanmasının ardından, kredi talebinizi içeren başvuru formunu doldurmanız gerekecektir. Bu süreç, yurt dışına belge gönderimi ile gerçekleşeceğinden dolayı en fazla on beş günlük süreyi kapsayacaktır.
  • Eğer krediniz onaylanırsa, bu banka ya da aracı kuruluştan bir mail alacaksınız. Bu mailde, ödemeniz gereken tutar ve vade süresine ilişkin detayları göreceksiniz. Eğer kabul ediyorsanız, elektronik imza ile onay vermeniz gerekecektir. Sonrasında bankaya açtırdığınız hesabınıza krediniz tanımlanacaktır.
  • Yurt dışından paranızı alabilmeniz için ise, Türkiye’de bulunan hesabınıza aktarım işlemi yapmalısınız ve bu süreçte, komisyon ödeyeceğinizi kesinlikle unutmamalısınız.

Görüldüğü gibi bu adımlar takip edilerek, kredi alınabilmektedir. Fakat, birebir görüşme sağlanamayacaksa, banka ya da aracı kuruluşun güvenli olup olmadığını kesinlikle iyi bir şekilde araştırmalısınız.


Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Krediverilir.com olarak verdiğimiz hizmet bilgilendirmeden öte değildir,kredi verilmesi yahut kredi çıkartılır gibi bir hizmeti yoktur. Borç para verme, kredi çıkartma veya finans kurumlarına aracılık etme durumu yoktur. Kredi çıkartılması adı altında hiç bir ücret komisyon talep etmez. Yazı altına bırakılan yorumların bağlayıcılığı olmamakla birlikte kimseyle iletişim bilgilerinizi paylaşmayın.