Banka Kara Liste Sorgulama

Bankaların hizmetleri doğrultusunda kullanmış olduğumuz kredi kartları, banka hesapları ya da kredili mevduat hesapları ile birlikte, bizler için hazırlanan sözleşmelere hepimiz imza atmaktayız. Bu imzalarla birlikte de, sunulan hizmetlerden faydalanırken, bazı sorumlulukları kabul etmiş oluyoruz. Örnek ile açıklayacak olursak, en çok kullanılan bankacılık hizmeti olan kredi kartlarından söz etmeliyiz. Kredi kartı alırken imzalatılan sözleşmenin içerisinde, kredi kartı borçları ile ilgili birçok detay bulunmaktadır. Detaylar arasında çok fazla bilinmese de, borçlarını 90 gün süre ile ödemeyen kişilerin hakkında bankalar tarafından idari ve yasal takip süreçlerinin başlatılacağı yani kişilerin kara listeye dahil edilecekleri belirtilmektedir.

Bankaların kara listesine dahil olmak, kullanılan kredili ürünler için yapılması gereken ödemelerin 90 gün boyunca yapılmaması anlamına gelmektedir. Eğer bu şekilde düzensiz ödeme yaparsanız, banka sizlere ilk olarak ihtar çekecek ve ödeme yapmanızı talep edecektir. Bu süreç idari takip anlamına gelmektedir. Fakat, 90 gün tamamlandıktan sonra hala ödeme yapılmamışsa, bu durumda yasal takip başlatılacak ve bu durum banka sicilinize işletilecektir.

Eğer daha önce düzensiz ödeme yaptığınız anlar olmuşsa ve banka sicilinizin bundan nasıl etkilendiğini merak ediyorsanız, tek yapmanız gereken Findeks sistemine giriş yapmak ve burada kredi notunuz ile birlikte Findeks Risk Raporu sorgulaması yapmaktır. Findeks üzerinden yapılacak olan bu sorgulama işlemi için bankaya 8,5 TL ödeme yapmanız gerekecektir. Bu ödemeyi de ister kredi kartınız, ister banka kartınız isterseniz de cep telefonunuz yardımı ile yapabilirsiniz.

Findeks üzerinden yapılacak bu sorgulama işleminde, ilk olarak sizlere kredi notunuz belirtilecektir. Bunun beraberinde sizin için oluşturulan rapora baktığınız zaman, hangi bankalardan kredi ya da kredi kartı kullandığınız tüm detayları ile yansıtılmış olacaktır. Kara liste sorgulaması yapan kişilerin buraya çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü, bankalara olan borçlarınız ile ilgili detayların yanı sıra, bankadan aldığınız herhangi bir cezanın olup olmadığı da burada sizlere belirtilecektir. Ödeme periyotlarınızı gösteren tabloya baktığınızda, ay ay detayları görebileceksiniz. Eğer hangi dönemde ceza aldığınızı merak ediyorsanız, tabloda ünlem harfi ile belirtilmiş olan noktalara dikkat etmelisiniz. Bu sembolün bulunduğu aylarda ödemenizi yapmadığınız ya da geciktirdiğiniz, bundan dolayı da idari veya yasal takip uygulanıp uygulanmadığını görebilirsiniz.


Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Krediverilir.com olarak verdiğimiz hizmet bilgilendirmeden öte değildir,kredi verilmesi yahut kredi çıkartılır gibi bir hizmeti yoktur. Borç para verme, kredi çıkartma veya finans kurumlarına aracılık etme durumu yoktur. Kredi çıkartılması adı altında hiç bir ücret komisyon talep etmez. Yazı altına bırakılan yorumların bağlayıcılığı olmamakla birlikte kimseyle iletişim bilgilerinizi paylaşmayın.