Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalar, müşterileri için hazırladıkları kredi ve kredi kartlarını sunarken, birçok kritere göre karar vermektedir. Yıllar önce kişiler açısından çok da önemli olmayan kredi notu ise, günümüzde bankaların araştırma yaptığı temel kriter haline gelmiştir. Bireyler bankaların hizmetlerinden faydalanmak için ister banka şubelerinden isterlerse de internet üzerinden başvuru yapsınlar, doğrudan TC kimlik numaraları üzerinden kredi notu sorgulaması yapılacaktır. Bundan dolayı kredi notu düşük olan kişiler, diğer incelemelere geçmeden başvurularına olumsuz yanıt alacaktır.

Kredi notu yükseltmek ise burada kişilerin yapması gereken ilk işlemdir. Çünkü, düşük bir kredi notuna sahipseniz hangi bankaya giderseniz gidin, yeteri kadar hizmet alamazsınız. Başvurularınızın da büyük bir kısmına olumsuz yanıt alırsınız. Bundan dolayı etkisi kanıtlanmış olan kredi notu yükseltme yollarını sizler için araştırdık. Kredi notu yükseltmek isteyen kişilerin, bu yöntemleri sırasıyla ve eksiksiz bir şekilde uygulaması gerekmektedir.

  • Kredi notu yükseltmek için ilk olarak hedef koymamız gerekiyor. Bunun için bankanızın internet bankacılığı ya da Findeks sistemi üzerinden kredi notu sorgulaması yapmanız gerekiyor. Bu sorgulamada, bankalara olan borçlarınız dahil olmak üzere, bankacılık kayıtlarınızı da öğreneceksiniz. Bunları kesinlikle kayıt altına alın.
  • Notunuzu yukarı çıkaracak ilk yöntem, borçların düzenli bir şekilde ödenmesi ya da tek bir ödeme ile sıfırlanması şeklindedir. Bunun için borcunuzdan miktar bakımından düşük olanları ödemekle işe başlayın.
  • Eğer kullanmadığınız banka hesabı ya da kredi kartınız bulunuyorsa, bunları banka şubelerine giderek doğrudan kapattırın.
  • Kredi notunuzun daha iyi seviyelere gelmesi için bu süreçte kredi kartı kullanımı yapmalısınız. Kartınızın borcunu dönem borcu üzerinden ödeyin ve telefon faturanız ya da herhangi bir adınıza kayıtlı faturayı, kredi kartınız yardımı ile otomatik ödemeye dahil edin.
  • Bankalara notunuz istenilen düzeye gelene kadar hiçbir şekilde kredi kartı ya da kredi başvurusunda bulunmayın.
  • Borçlarınızı her ay eksiksiz yapmaya özen gösterin. Özellikle kredi kartı borçlarında asgari tutarı değil dönem borcunu dikkate alın.
  • Mümkünse bankada bulunan mevduat hesabınızda miktarı küçük de olsa birikim yapmaya başlayın.

Sadece bu yöntemlerin uygulanması bile üç veya dört aylık sürede gözle görülür bir fark ortaya koyacaktır.


Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Krediverilir.com olarak verdiğimiz hizmet bilgilendirmeden öte değildir,kredi verilmesi yahut kredi çıkartılır gibi bir hizmeti yoktur. Borç para verme, kredi çıkartma veya finans kurumlarına aracılık etme durumu yoktur. Kredi çıkartılması adı altında hiç bir ücret komisyon talep etmez. Yazı altına bırakılan yorumların bağlayıcılığı olmamakla birlikte kimseyle iletişim bilgilerinizi paylaşmayın.