Kredi Başvurum Neden Onaylanmaz?

Banka kredi başvurusu yapıldığında gelişen teknoloji ile birlikte artık 3-5 dakika içerisinde kredi sonucu tarafımıza bildirilmektedir. Bu nedenle anında sonuç alınmakla birlikte maalesef bir çok tüketici bankalardan ret cevabı almaktadır. Yine SMS ile ile yapılan başvurularda daha fazla bilgi için sizi en yakın şubemize bekliyoruz mesajı ile şubeye bir umut giden tüketici oradan da eli boş dönmektedir.

Aslında kredi başvurusu yapılırken az çok herkes kendisine kredi çıkıp çıkmayacağı azda olsa kestirmekte ama umut işte ya çıkarsa… Öncelikle belirtelim, Bankacılık kanunu gereği yasal takipte olana ve yine borcu İcraya düşen kimselere kesinlikle bankalar onay vermemektedir. Yasal takipten kasıt ise 90 gün yani üç taksiti ödenmemiş kredisi olan veya üç dönem kredi kartı borcunu hiç ödemeyen ve avukata bankanın yasal takip birimine devreden banka borcunuz varsa kredi onayı mümkün değildir. 90 günlük gecikme süresini aşmayanlar için yapılandırma veya banka borcunu yeniden taksitlendirme için sadece takip yapılandırması kapsamında ve sadece borcun karşılığı kadar krediye onay çıkabilir. Bunun için bizzat borçlu olduğunu banka şubesine gitmeniz icap eder.

Takibe düşen banka borçlarına ilişkin konuyu netleştirdikten sonra gelelim banka borçlarını bi şekilde ödenmesine rağmen çıkmayan kredi başvurularına…

Bankalar kredi verirken daha doğrusu size bir finansman olanağı sağlayacakları zaman verilen kredinin geri alıp alamayacağına bakar yani sizin finansal dengeniz, ödeme performansınız ve borç stokunuz (Bankalara toplam borcunuz) ile birlikte gelir durumunuzu sayısal bir skalada somut kavrama dönüştüren kredi notunuza bakarlar.

Kredim neden onaylanmaz, Gelirinize göre mevcutta devam eden krediniz var ve ödenen taksit gelirinizi %50 oranında fazla ise, 2-3 adet kredi kartınız var ve limitleri yüksek ise o limitlerde size açık kredi olarak göründüğünden, sürekli kredi çekerek kredi kapama yapmak finansal dengenizin problemli olduğuna işaret etmesi, ret edilmesine rağmen her bankaya ayrı ayrı kredi başvurusu yapmak bu para arayışınızı yani mali sıkıntınızı ifşa ede, geliriniz olmaması, SGK kaydınızın olmaması gibi nedenler kredi onayına engel olan en temel unsurlardır.

Aslında bir üstte saydığımız maddeler kredi notunu hızla aşağı yönde çeken etkenlerdir. Burada tüketicinin yapması gereken öncelikle kredi başvurusunu sürekli tekrarlamadan vazgeçmeli, fazladan bulunan kredi kartlarını iptal edilmeli şimdi ben kredi kartını kullanmıyorum düzenli ödüyorum demek yeterli değildir. şimdi 15 Bin TL limitli bir kredi kartınız var ve hiç kullanmasanız da o size açılmış bir kredi olarak görünür. Yine ek hesaplar da aynı kapsamdadır.

Özetle kredi almanın temel şartı banka borcunu düzenli ödeme, üzerinde haddinden fazla borç yükü olmama, sürekli kredilerle boğuşmayan, o bankadan bu bankaya sürekli al ver yapmamak gerekiyor.


Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Krediverilir.com olarak verdiğimiz hizmet bilgilendirmeden öte değildir,kredi verilmesi yahut kredi çıkartılır gibi bir hizmeti yoktur. Borç para verme, kredi çıkartma veya finans kurumlarına aracılık etme durumu yoktur. Kredi çıkartılması adı altında hiç bir ücret komisyon talep etmez. Yazı altına bırakılan yorumların bağlayıcılığı olmamakla birlikte kimseyle iletişim bilgilerinizi paylaşmayın.